Jak vybrat flashku

Jak vybrat flashku

USB flash disk (lidově flashka) je kompaktní paměťové médium, které se vám obvykle vejde do kapsy. Přesto jde zároveň o věcičku, na niž se vám může vejít obrovské množství dat (až stovky gigabajtů). Jak vybrat flashku, která vám bude co nejlépe sloužit, si povíme na následujících řádcích.

Ačkoliv jsou flashky na první pohled jedna jako druhá, může být mezi nimi poměrně výrazný rozdíl. Při výběru tohoto zařízení se proto nezapomeňte podívat na následující parametry.

Flashky
V tomto článku se podíváme na to, jak vybrat flashku, která by vám ideálně vyhovovala.

Typ rozhraní – rychlost přenosu

Flashky se zasouvají do USB zdířky počítače, notebooku či jiného kompatibilního přístroje. Rozhraní USB se však liší svou verzí, od níž se pak odvíjí i rychlost přenosu dat. V současnosti se můžete setkat s flashkami, které pracují s následujícími verzemi USB:

  • USB 2.0 – starší standard, který nabízí jen základní rychlost; hodí se k občasnému použití a jeho výhodou je zejména nižší cena
  • USB 3.0 (popř. 3.1 Gen 1) – rozhraní, které dosahuje rychlosti až 5 Gb/s, hodí se i pro přenos objemných souborů, jako jsou např. filmy ve vysokém rozlišení
  • USB 3.1 (USB 3.1 Gen 2) – nejrychlejší rozhraní (až 10 Gb/s), z flashky tohoto typu si můžete přímo pustit i 4K video
  • USB-C (USB 3.0 či 3.1 Type C) – standard, na který se postupně přechází (moderní smartphony či notebooky už obvykle tento konektor mají); dosahuje rychlosti až 10 Gb/s a od předchozích verzí se liší velikostí a oboustranností konektoru (díky tomu se vždy správně trefíte do zdířky)

Kromě zmíněných typů se můžete setkat i s těmito USB konektory:

  • micro USB – standard s menším konektorem, který se používá u většiny starších chytrých telefonů a tabletů (novější už používají konektor USB-C)
  • Lightning – speciální konektor, který používají zařízení od společnosti Apple (iPhone, iPad)

Při výběru USB flash disku si tedy ujasněte, k jakým zařízením chcete flashku připojovat a jakou od ní očekáváte rychlost. Pokud například vlastníte tablet s micro USB konektorem, pořiďte si flash disk, který jej podporuje. A potřebujete-li přenášet data co nejrychleji, sáhněte po flashce s verzí USB 3.1.

Samostatnou kapitolou jsou flashky, které nabízejí kombinaci konektorů. Z jedné strany mají například konektor USB 3.1, zatímco na druhé je konektor Lightning. S daty, která si na disk uložíte, můžete v takovém případě pracovat jak prostřednictvím svého klasického počítače, tak i prostřednictvím některého zařízení od Applu.

USB (Universal Serial Bus) flash disk
USB je zkratka pro Universal Serial Bus.

Kapacita aneb kolik se vám toho na flashku vejde

Zcela zásadním parametrem je při výběru flashky její kapacita. Ta totiž určuje, kolik dat se vám na přenosný disk vejde. Udává se v gigabajtech (GB) a pohybuje se od jednotek po stovky GB. Na trhu jsou k sehnání flashky o kapacitě 8 GB, ale i 512 GB.

Rozmyslete si, co si budete na flashku ukládat (jestli jen textové soubory, anebo třeba videa ve vysokém rozlišení), a na základě toho si teprve zvolte tu správnou kapacitu.

Rozměry USB flash disku

Nezanedbatelným parametrem jsou v případě flashky i rozměry. Jde přece o zařízení, které budete často přenášet. Mělo by se vám tak bez problému vejít i do menší kapsy. Některé miniaturní flashky se pak např. dají zavěsit i na klíče nebo třeba na batoh. Výběr je široký, vyberte si tak to, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Dobrou zprávou je, že rozměry nikterak neovlivňují kapacitu. I na úplně maličkou flashku se vám tak může vejít obrovské množství dat.

Zvýšená odolnost

Některé flashky se mohou pochlubit i zvýšenou odolností. Jejich šasi je vyrobeno z kovu či jiného pevného materiálu a výhodou zde může být i vodotěsnost. Pokud se tak často pohybujete v extrémních podmínkách, zvolte si raději odolnou flashku.

Šifrování dat

Citlivá data je možné uložit na flashku, která je vybavena nějakým zabezpečovacím systémem. USB disky tohoto typu zkrátka ukládané soubory rovnou šifrují, takže se k nim nemůže dostat nikdo nepovolaný. Přístup k uloženým datům je totiž možný jen po zadání zvoleného hesla.

Výsuvný konektor

Skvělou věcí je i výsuvný konektor. O co se jedná? Hlavní část flashky (ta, kterou zasouváte do USB zdířky) je zkrátka ukryta v těle flashky a ven ji vysouváte jen v případě potřeby. Když tedy flashku přenášíte, její konektor je bezpečně schovaný uvnitř.

Podpora OTG

Technologie OTG umožňuje využití flashky s mobilním zařízením. Pokud tak potřebujete prostřednictvím přenosného USB disku přenášet soubory mezi mobilem a počítačem, vyberte si flashku, která OTG podporuje.

LED indikátor

Flashka také může být opatřena praktickou diodou (obv. využívající technologii LED), která vás blikáním či svícením průběžně upozorňuje na aktuální stav a činnosti flashky. Třeba na probíhající čtení či zápis dat nebo na plnou kapacitu.

Vzhled USB flash disku

V neposlední řadě hraje při výběru flashky svou roli i její vzhled. Toto paměťové zařízení totiž může být i stylovým módním doplňkem nebo třeba ozdobou vašich klíčů. Na trhu najdete flashky v různých provedeních, a to včetně těch bizarních či roztomilých. Flashka totiž může být růžová, může mít podobu známé postavičky ze seriálu nebo připomínat zvířátko či pohádkovou bytost.

Vtipná flashka
Vzhled flashky může být opravdu zajímavý.

USB flash disků je prostě mnoho. Vám tak zbývá jediné: vybrat si ten svůj.