Jak vybrat mobilní telefon

Jak vybrat mobilní telefon

V následujícím článku se podíváme na to, jak vybrat mobilní telefon, který bude splňovat všechny vaše požadavky. Výběr mobilu rozhodně není radno podceňovat. Jedná se přece o pomůcku, která v dnešní době patří mezi věci, bez nichž nedá řada lidí ani ránu.

Někteří z nás si mobil dávají do kapsy, jiní do kabelky. Všichni jej ale nosíme neustále u sebe. Řada z nás si ho bere i do vany, nebo dokonce na toaletu. Není se ostatně čemu divit. Moderní telefony totiž disponují takovým množstvím funkcí, že nám mohou dobře posloužit v mnoha různých situacích. Pomáhají nám při práci i v autě. A ve volném čase jsou pro nás vítaným společníkem, s nímž si užijeme spoustu zábavy.

Výběr mezi tlačítkovým telefonem a smartphonem

Než se podíváme na to, jaké parametry si při výběru mobilu pohlídat, si je třeba ujasnit, jaký typ telefonu vlastně chcete. V zásadě máte dvě možnosti – klasický tlačítkový telefon, anebo smartphone (česky se mu říká chytrý mobilní telefon).


Jak vybrat tlačítkový mobilní telefon

Klasické telefony s tlačítkovou klávesnicí jsou vhodné pro nenáročné uživatele, kteří si vystačí se základními funkcemi a pro něž je důležitá zejména snadná ovladatelnost přístroje. Tyto mobily jsou totiž velmi uživatelsky přívětivé (obvykle je ovládáte pomocí obyčejného číselníku, několika dalších jednoduchých tlačítek a intuitivního menu). I díky tomu je často využívají i senioři (mezi tlačítkovými mobily přitom můžete najít i speciální seniorské mobilní telefony – ty mívají navíc zvýšenou hlasitost, zvětšené písmo či bývají vybaveny integrovaným SOS tlačítkem, kterým si může jejich majitel jednoduše přivolat pomoc).

Funkce navíc

Některé tlačítkové mobilní telefony disponují i řadou zajímavých funkcí, které posunují jejich využitelnost na vyšší úroveň. Vedle základních funkcí spojených s voláním a psaním SMS jsou často vybaveny i MP3 přehrávačem (hudební skladby si zde můžete ukládat na externí paměťovou microSD kartu), bezdrátovou technologií Bluetooth (pro přenos souborů mezi mobilem a počítačem) či nějakým základním fotoaparátem (obvykle s tzv. VGA rozlišením).

Tlačítkový mobilní telefon a fotoaparát
I obyčejný tlačítkový mobilní telefon může být vybaven integrovaným fotoaparátem.

Moderní mobily s klávesnicí se pak mohou pochlubit i podporou mobilního internetu (obvykle 3G, popř. i modernějšího 4G). Pokud tomu tak je, můžete se jejich prostřednictvím podívat i na sociální sítě, poslat si e-mail nebo jen tak brouzdat po internetu.

Samozřejmostí pak u tlačítkových mobilů bývají i funkce kalendáře, budíku a svítilny. Některé modely těchto přístrojů pak mohou obsahovat i předinstalované drobné hry či praktické aplikace.

Skvělá výdrž baterie

Předností všech tlačítkových mobilů je jejich nadstandardní výdrž, která mnohonásobně převyšuje výdrž moderních smartphonů. Plně nabitý mobil s tlačítky vám totiž vydrží klidně i několik dnů či týdnů. Přístroj totiž není zatěžován zbytečně složitým softwarem ani obvykle nedisponuje výkonnými, ale energeticky náročnými hardwarovými komponenty.

Malý displej, omezené využití

K nevýhodám mobilů s tlačítky naopak patří jejich malé displeje a také výrazné omezení funkcionality. I když např. daný mobil disponuje připojením k internetu, procházení webu je většinou velmi nepohodlné (s dotykovou klávesnicí by vám to šlo daleko lépe) a načítání stránek zbytečně pomalé. Pokud ale občas potřebujete jen něco rychle vyřídit, určitě si s tímto základním přístupem k internetu vystačit můžete.


Jak vybrat smartphone

Chcete-li při koupi mobilního telefonu sáhnout po tom nejmodernějším a nejpraktičtějším, je pro vás smartphone jasnou volbou. S chytrým mobilním telefonem totiž můžete provádět celou řadu úkonů, díky nimž si usnadníte práci a můžete se i pobavit. Smartphone vám může nahradit celou řadu jiných přístrojů. Namátkou: zastane práci fotoaparátu, GPS navigace a v mnohém i notebooku či počítače. Můžete s ním totiž využívat celou řadu praktických i zábavních chytrých aplikací.

Jak vybrat mobilní telefon, když vám zajímavé funkce nabízí takřka každý smartphone?

Smartphony jsou dnes nejpoužívanějším typem mobilních telefonů (oproti klasickým tlačítkovým mobilům je už používá mnohem více lidí). Ve zbytku článku se proto podrobně zaměříme na to, jak vybrat chytrý mobilní telefon. Postupně se podíváme na jednotlivé aspekty, kterým byste měli při výběru přístroje věnovat svou pozornost.

Cena chytrých telefonů

Pro většinu z nás hraje při výběru mobilu velmi podstatnou roli cena. A jednotlivé modely smartphonů se také mohou svou cenou výrazně lišit. Takový chytrý telefon můžete pořídit už za cca 2000 Kč, u těch nejlepších a nejnovějších modelů se však cena může vyšplhat i přes 30 000 Kč. Záleží tak samozřejmě na tom, kolik peněz chcete do nového mobilu investovat.

Cena smartphonu závisí na jeho výbavě, podpoře různých funkcí a technologií, ale i třeba na značce (mobil osvědčené a populární značky bude stát více než podobný model, který však pochází od neověřeného čínského výrobce). Svou roli tu pak navíc hraje i rok, kdy byl daný model představen. Nejdražší jsou z tohoto hlediska vlajkové lodě jednotlivých výrobců (nejvyšší řady mobilů, které byly představeny v letošním roce), o něco levnější pak budou loňské vlajkové lodě.

Dále bychom takto mohli vyčlenit smartphony střední třídy (nejsou tak vybavené jako vlajkové lodě, ale jejich výbava je stále velmi slušná) a tzv. základní chytré telefony (jejich výbava není tak bohatá, zato cena je přijatelná).

Rozhodně však při výběru chytrého mobilního telefonu nehleďte jen na cenu. Podívejte se i na jednotlivé technické parametry – i za dobrou cenu totiž můžete sehnat mobil s parádní výbavou i výkonem.

Na jaké parametry se tedy při výběru smartphonu zaměřit?

Velikost a rozlišení displeje

Důležité parametry jsou u každého mobilu spojeny s jeho displejem. Závisí na nich totiž to, jaký vám smartphone poskytne obraz, a v neposlední řadě i to, jak bude vůbec váš telefon velký. Při procházení parametrů se tak v souvislosti s displejem podívejte zejména na:

  • velikost úhlopříčky (udává se v palcích),
  • rozlišení (udává se v pixelech, tedy obrazových bodech).
Displej chytrého telefonu
Displeje moderních chytrých telefonů vám zprostředkují krásně ostrý a detailní obraz.

Co se týče úhlopříčky displeje, na trhu najdete chytré mobilní telefony s 4″, ale i s více než 6″ displejem. Základní smartphony obvykle disponují cca 5palcovým displejem, vyspělejší modely jsou v dnešní době spíše větší.

Větší displej vám najednou zobrazí více obsahu a jeho používání je o dost pohodlnější. Komfortně na něm např. můžete i sledovat filmy nebo se třeba věnovat plnohodnotné četbě e-booků – mobil vám tak hravě nahradí i specializovanou čtečku knih. Na druhou stranu jsou však pochopitelně mobily s velkými displeji i méně skladné. Takový přístroj se vám už zkrátka hůře vejde do dlaně i do kapsy. Díky promyšlené ergonomii to však u moderních smartphonů není nic hrozného – i velmi rozměrné přístroje se vám pravděpodobně budou ovládat vcelku pohodlně.

Parametr rozlišení displeje naznačuje, jak ostrý bude obraz, který vám smartphone zobrazí. Obecně platí, že čím vyšší rozlišení, tím lepší a detailnější grafické zobrazení. Některé moderní mobilní obrazovky se už dnes mohou pochlubit špičkovým rozlišením Full HD (1920×1080 px), popř. vylepšeným Full HD+, nebo dokonce 4K. A to už je rozlišení, které ještě donedávna měly jen ty nejmodernější televize. Běžný uživatel se však ve většině případů spokojí i s nižším rozlišením (např. HD, tedy 1280×720 px, popř. QHD, tj. 960×540 px).

Většina displejů se může pochlubit i technologií IPS, která se stará o to, abyste na mobil bez problému viděli i z větších pozorovacích úhlů. Kromě toho navíc zajišťuje dobrou viditelnost i v případě používání smartphonu na ostrém sluníčku.

Zadní fotoaparát a selfie kamera

Dnešní výrobci smartphonů se doslova předhánějí v tom, který z nich nabídne svým zákazníkům lepší fotoaparát. Díky tomu máme my uživatelé v mobilech zabudované foťáky, které se hravě vyrovnají i vyspělým kompaktům, nebo dokonce zrcadlovkám.

Fotoaparát chytrého mobilního telefonu
Se smartphonem vytvoříte fotky, které se hravě vyrovnají snímkům z klasických fotoaparátů.

Ještě nedávno měl každý smartphone jeden fotoaparát vzadu a jeden vpředu. Dnes už jich ale může mít mnohem víc. 2 fotografické čočky (tzv. duální fotoaparát) na zadní straně jsou již v podstatě standardem. Čím dál tím častěji se však setkáváme i s mobily, které mají dvojici kamer i vpředu. A občas můžeme narazit i na smartphone, který pracuje najednou ne s jednou, ne se dvěma, ale rovnou se třemi fotoaparáty.

Ve zkratce přitom můžeme říci, že čím více fotoaparátů, tím lepší snímky. Dvě či tři optické čočky totiž u těchto přístrojů vzájemně spolupracují, aby byl výsledek co možná nejlepší. K hlavním přednostem, které duální fotoaparáty nabízejí, patří např. oblíbený bokeh efekt (efekt rozmazaného pozadí snímku, který známe z fotek vytvořených digitálními zrcadlovkami).

Kromě samotného počtu kamer závisí kvalita výsledných fotek i na rozlišení daných fotoaparátů. Opět můžeme zjednodušeně říci, že čím větší rozlišení, tím lépe. Zatímco základní smartphony disponují foťáky s rozlišením kolem 10 Mpx, vyspělejší modely mohou mít čočky s rozlišením přes 20 Mpx.

Vedle vysokého rozlišení je pak dobré i to, má-li daný fotoaparát optickou stabilizaci obrazu nebo např. vestavěný LED blesk. K zajímavým vychytávkám pak může patřit i umělá inteligence fotoaparátu (díky ní může foťák automaticky rozpoznat typ snímané scény a na základě toho sám provést veškerá fotografická nastavení).

Pokud rádi fotíte selfíčka, určitě oceníte i různé předinstalované aplikace, které jsou určeny pro vylepšení autoportrétů. Softwarové aplikace některých smartphonů dokážou vyhladit nedostatky pleti nebo třeba přidat do fotky stylovou masku, obrázek či nápis.

Focení smartphonem
Foťáky moderních smartphonů nabízejí celou řadu zajímavých vychytávek.

Výkon (procesor a operační paměť)

Abyste mohli pracovat i s těmi nejnovějšími a nejvyspělejšími chytrými aplikacemi či abyste mohli hrát ty nejmodernější mobilní hry, měl by váš smartphone disponovat výkonnou hardwarovou sestavou. Z tohoto hlediska se je třeba při výběru zaměřit zejména na procesor a kapacitu operační paměti (RAM).

Procesor mobilu dnes obvykle sestává z několika samostatných jader, které vzájemně spolupracují. Důležitým parametrem je zde přitom i frekvence procesoru (udává se v GHz). Čím bude mít váš smartphone více jader procesoru a čím vyšší bude jeho frekvence, tím lepší bude výpočetní výkon přístroje. U moderních smartphonů se můžete setkat s 8, nebo dokonce i více jádry. Základní telefony mají obvykle jádra 4. Frekvence se pak pohybuje v rozmezí od cca 1,5 GHz až do cca 3 GHz.

Dále nesmíme opomenout ani parametr, který se označuje jako operační paměť (RAM). Tu je opět dobré mít co nejvyšší – setkat se můžete s hodnotami od cca 1 GB až po cca 8 GB. Na kapacitě operační paměti závisí to, kolik procesů dokáže váš mobil najednou zpracovat (jaké jsou jeho schopnosti multitaskingu). Pokud tedy bude mít daný telefon dostatečnou operační paměť, budete moci jeho prostřednictvím pracovat i s několika aplikacemi najednou.

Hardware chytrého mobilního telefonu
Hardware chytrého mobilního telefonu (procesor, operační paměť RAM a další komponenty)

Interní paměť

Při výběru chytrého mobilního telefonu hraje důležitou roli i kapacita vnitřního úložiště. Paměť telefonu totiž může být různě objemná. Čím větší bude, tím více dat (multimédií, kontaktů, aplikací, her…) se vám do smartphonu vejde. Rozmyslete si, jak velké úložiště budete potřebovat, a na základě toho si zvolte přístroj s dostatečnou kapacitou.

Levnější mobily mají kapacitu 8 GB či 16 GB, lepší modely pak nabízejí úložiště s kapacitou až 32 GB, 64 GB, 128 GB či 256 GB. Některé přístroje pak také umožňují rozšíření kapacity přidáním externího úložiště. V takovém případě lze do mobilu vložit paměťová karta (obvykle microSD), která vám může zajistit až desítky či stovky GB navíc.

Dual SIM – pozor na hybridní slot

Když je řeč o paměťových kartách, je třeba zmínit i funkci Dual SIM. Ta spočívá v tom, že můžete prostřednictvím jednoho mobilu požívat 2 různé SIM karty (třeba své služební i soukromé telefonní číslo). Smartphone má zkrátka v sobě zabudované 2 sloty na SIM kartu.

Při výběru chytrého telefonu si ale dejte pozor, jestli daný přístroj nedisponuje tzv. hybridním slotem. To totiž znamená, že do jedné z přihrádek lze vložit buď SIM karta, anebo paměťová microSD karta. Celkově tu tedy nemáte k dispozici sloty 3, nýbrž jen 2. Musíte se tedy rozhodnout, jestli budete používat 1 SIM kartu a 1 paměťovou kartu, anebo 2 SIM karty.

Dual SIM
Sloty na SIM karty / paměťovou kartu microSD

Pokud tak potřebujete využívat 2 telefonní čísla a ještě si rozšířit úložiště za pomoci paměťové karty, poohlédněte se po telefonu, který je vybaven trojicí slotů.

Kapacita baterie

Jak již bylo zmíněno v souvislosti s tlačítkovými telefony, smartphony na tom nejsou s výdrží baterie nikterak slavně. Právě proto je při výběru přístroje dobré, když se zaměříte i na kapacitu baterky. Platí, že čím vyšší kapacitu baterie má, tím déle vám mobil na jedno nabití vydrží. Pokud hodláte mobil využívat na procházení internetu, hraní her i využívání řady různých aplikací, určitě sáhněte po přístroji s co nejkvalitnější baterkou.

Kapacita baterie se udává v miliampérhodinách (mAh) a její hodnota se pohybuje v řádech tisíců mAh. Co se týče nabíjení, to obvykle probíhá za pomoci klasické micro USB nabíječky. Moderní přístroje už však postupně přecházejí na novější rozhraní USB-C. A výjimkou už není ani technologie Qi, která dokáže smartphony nabíjet i bezdrátově.

Operační systém

Softwarové zázemí je pro každého uživatele nesmírně důležité. V mobilu se totiž potřebujete dobře orientovat, abyste si se všemi funkcemi dokázali bez problému poradit. V současnosti se můžete u smartphonů setkat se čtyřmi různými operačními systémy:

  • Android (nejrozšířenější operační systém – od společnosti Google),
  • iOS (OS společnosti Apple – najdete jej u smartphonů iPhone),
  • Windows Phone (OS společnosti Microsoft),
  • BlackBerry (OS smartphonů BlackBerry).

Operační systém Android používá celá řada mobilních značek (např. Samsung, Huawei, Nokia, Xiaomi, HTC, Sony, Honor a spousta dalších). Jde o uživatelsky přívětivé prostředí, které skýtá celou řadu možností, funkcí i aplikací. Navíc vám dává k dispozici službu Google Play, z níž si můžete stahovat nepřeberné množství dalších a dalších aplikací, her či multimediálního obsahu.

Smartphone s operačním systémem Android
Smartphone s operačním systémem Android

Oblíbeným systémem je také iOS, který najdete výhradně v telefonech iPhone. Jde také o velmi intuitivní systém, který navíc vyniká i svým skvělým zabezpečením. Na rozdíl od Androidu se vám do něj v podstatě nemůže dostat žádný vir či jiný škodlivý soubor. Daní za to je však fakt, že v iOS můžete využívat jen oficiálně schválené aplikace a multimédia. Nemůžete si tedy jen tak smartphone propojit s počítačem a nahrát si do něj vlastní hudbu, obrázky či videa. Vše si musíte stahovat z oficiálních zdrojů Applu.

Přístup k internetu

Každý smartphone obsahuje vestavěný Wi-Fi modul, který vám umožní snadné připojení k internetu. Zároveň však můžete ve svém chytrém telefonu využívat i mobilní připojení – a zde už se mohou možnosti jednotlivých modelů smartphonů lišit. Levnější přístroje disponují pouze tzv. 3G internetem. Jedná se o pomalejší připojení, které využijí spíše nenároční uživatelé.

Pokud surfujete po webu denně, sáhněte raději po smartphonu, který podporuje rychlejší 4G/LTE sítě mobilního internetu. Postupem času by se navíc měly začít využívat i sítě páté generace (5G). S těmi pak budete mít mobilní internet ještě rychlejší.

Bezdrátové technologie

Ruku v ruce s Wi-Fi (které je, jak již bylo řečeno, přítomné v každém smartphonu) jde i bezdrátová technologie Bluetooth. S její pomocí můžete mobil bez použití jakéhokoliv kabelu spárovat s bezdrátovým reproduktorem, notebookem nebo jakýmkoliv jiným kompatibilním přístrojem.

Moderní smartphony pak kromě toho disponují i bezdrátovou technologií NFC, která umožňuje spojení s dalšími přístroji pouhým přiblížením obou zařízení k sobě. Mimo jiné můžete díky ní provádět i snadné platby mobilem (smartphone vám tak může nahradit i klasickou platební kartu).

Navigační systémy

Většina smartphonů je vybavena integrovaným GPS modulem, díky němuž můžete telefon využívat i jako cestovní navigaci. Vyspělejší modely pak navíc nabízejí i přístup k méně známým navigačním systémům, jako jsou např. Galileo, Beidou či Glonass. Každý z nich zvyšuje přesnost, kterou vám telefon při navigování nabízí.

Mobil jako GPS navigace
Mobil jako GPS navigace

Zabezpečení smartphonu

V dnešní době bychom měli za všech okolností myslet i na svou bezpečnost. A platí to i při výběru chytrého mobilního telefonu. V mobilu totiž můžeme mít uložena i velmi citlivá data, k nimž by se v žádném případě neměl dostat nikdo nepovolaný.

Aby se vám do smartphonu nemohl podívat nikdo cizí, můžete si svůj přístroj zabezpečit pomocí svých vlastních otisků prstů – moderní přístroje tohoto typu totiž disponují i praktickou čtečkou otisků prstů. Další možností, kterou některé smartphony nabízejí, je pak také funkce rozpoznání obličeje (Face ID). Díky ní se přístroj automaticky odemkne ve chvíli, kdy identifikuje vaši tvář.

Zvýšená odolnost

Samostatnou kapitolu představují outdoorové smartphony, které jsou určeny do extrémních podmínek. Jedná se o všelijak obrněné a vyztužené přístroje, které fungují i ve vlhkém prostředí, nevadí jim prach a odolají i pádům z výšky. Některé z nich můžete dokonce ponořit do vody či s nimi pracovat i za vydatného deště. Odolnost telefonů se udává takzvaným stupněm krytí (např. IP68).

K výbavě odolných smartphonů často patří i důkladné pogumování, lepší výdrž baterie či tvrzené sklo (často značky Gorilla Glass), jehož úkolem je ochrana displeje.

Chytré mobilní telefony

Nyní už víte vše, co je třeba, a můžete se naplno vrhnout do výběru smartphonu svých snů. Přejeme vám šťastnou ruku.