Jak vybrat notebook

jak vybrat notebook

Notebook je přístrojem, který vám může skvěle sloužit kdekoliv na světě. Můžete na něm pohodlně pracovat v práci u stolu. Můžete si jeho prostřednictvím pouštět filmy ve vyhřáté posteli. A pracovat či bavit se s ním můžete i na cestách vlakem, na lavičce v parku nebo třeba na lehátku u bazénu. Tohle šikovné zařízení vás zkrátka může doprovázet na každém kroku. Právě proto není radno zanedbat jeho výběr. Jak vybrat notebook, který pro vás bude tím pravým? Na to se podíváme na následujících řádcích.

Výběr notebooku podle účelu využití

Ze všeho nejdříve si ujasněte, k čemu budete svůj notebook používat. Budete na něm hlavně hrát moderní hry? Nebo pro vás má být notebook jen takovým modernějším psacím strojem? Anebo hodláte jeho prostřednictvím vytvářet profesionální grafiku nebo třeba stříhat hudbu a video?

Základní univerzální notebook seženete do 10 000 Kč. Takový přístroj si poradí se všemi činnostmi běžného uživatele (procházení internetu, práce v kancelářských programech, prohlížení a základní editace multimédií…). Už se ale nehodí pro práci s náročným softwarem a také si na něm nezahrajete nejnovější herní trháky.

Pokud patříte k náročnějším uživatelům, sáhněte raději po dražším modelu, který vám otevře bránu k mnohem většímu množství funkcí. A je-li vaší zálibou hraní her, určitě zkoukněte nabídku speciálních herních notebooků – jde o typ počítačů, které jsou přímo určeny vášnivým hráčům.

Vybrat si notebook není jen tak.
Ptáte se, jak vybrat notebook? Parametry, na které je dobré se zaměřit, probereme níže.

Ať už ale máte v plánu používat notebook k jakémukoliv účelu, rozhodně se při jeho výběru zaměřte na jeho parametry. Níže se podíváme na ty nejdůležitější z nich.

Jak vybrat notebook podle parametrů

Při výběru laptopu (jak se notebookům také někdy říká) se každopádně zaměřte na to, jakou má daný přístroj hardwarovou výbavu. Na ní totiž závisí, jak je přístroj výkonný, rychlý i spolehlivý.

Procesor

Srdcem každého notebooku (stejně jako stolního počítače) je procesor. U něj se rozlišují dvě základní hodnoty – počet jader a frekvence. U obou z nich platí, že čím víc, tím lépe.

Mezi hlavní výrobce procesorů patří v současné době společnosti Intel a AMD. Obě vyrábějí hardwarové komponenty na velmi dobré úrovni.

Operační paměť (RAM)

Při výběru notebooku rozhodně neopomeňte kapacitu operační paměti (RAM). Na ní totiž závisí rychlost systému a zejména to, kolik operací zvládne počítač najednou zpracovávat. Pokud tedy nechcete, aby se vám notebook při větším množství otevřených oken zbytečně sekal, zadrhával a zpomaloval, zvolte si přístroj s co největší kapacitou RAM. Setkat se můžete s kapacitou 2 GB, 4 GB, 8 GB, popř. i víc.

Kromě kapacity se u pamětí RAM udává i frekvence. I v tomto případě přitom platí, že vyšší znamená lepší.

Operační paměť bývá označena zkratkou DDR2, DDR3, DDR4 apod. Čím vyšší číslo zde vidíte, tím novější typ „ramky“ (operační paměti RAM) v daném notebooku je.

Grafická karta

Grafická karta je hardwarová součástka, která se stará o to, aby se informace z nitra počítače přenesly ve vizuální podobě na obrazovku. Setkat se můžete se dvěma typy grafických karet – s grafikou integrovanou a dedikovanou. Dedikovaná grafická karta se od té integrované liší tím, že je vybavena vlastní pamětí. Při vykreslení obrazu si tak (zjednodušeně řečeno) vystačí sama – paměť notebooku tedy může být využívána pro jiné úkony. Integrovaná grafika si naproti tomu „uždibuje“ svou část z celkové paměti notebooku.

Lepší variantou je tedy rozhodně dedikovaná grafická karta. Na běžné činnosti, jako je práce v kancelářských aplikacích, surfování po internetu či sledování filmů, však bohatě stačí integrovaná grafická karta. Dedikovaná se hodí spíše pro účely hraní moderních PC her či pro tvorbu profesionálních grafických návrhů.

Displej

K zásadním parametrům patří při výběru notebooku i ty, které souvisí s displejem. Obrazovka by totiž měla být optimálně velká a také by vám měla umět zprostředkovat dostatečně kvalitní zobrazení. Až si tak budete vybírat laptop, podívejte se i na úhlopříčku displeje (udává se v palcích) a na jeho rozlišení (udává se v pixelech – obrazových bodech).

Od velikosti úhlopříčky se odvíjí velikost celého notebooku. Pokud tak chcete se svým notebookem hodně cestovat, asi si vyberete úhlopříčku menší (např. 13″ či 14″). Chcete-li ale na notebooku hrát hry nebo si doma užívat časté sledování filmů, zvolte větší přístroj (s úhlopříčkou displeje cca 15″, 16″ 17″ nebo až 19″).

Co se týče rozlišení displeje, platí, že čím vyšší čísla, tím kvalitnější a detailnější obraz. Pro lepší představu se však nemusíte orientovat podle čísel. Jednotlivá rozlišení totiž používají i srozumitelné názvy:

  • HD (1366×768 px),
  • Full HD (1920×1080 px),
  • Ultra HD / 4K (3840×2160).
Displej notebooku
Na kvalitě displeje notebooku závisí kvalita obrazu.

Pevný disk (HDD, SSD)

Kolik dat se vám do notebooku vejde? To záleží na tom, jaký je v daném přístroji pevný disk. V dnešních přenosných počítačích se můžete setkat zpravidla se dvěma typy úložišť:

  • HDD,
  • SSD.

Zkratka HDD označuje klasický harddisk (pevný disk). Jeho výhodou bývá vysoká kapacita – setkat se můžete s kapacitou 500 GB, 1000 GB (1 TB) nebo i více. Jde tedy o úložiště, na které se vám vejde i obsáhlá sbírka filmů, fotek či jiných velkých virtuálních souborů.

SSD je modernější disk, který pracuje na stejném principu jako flashka. Oproti HDD je spolehlivější, odolnější i rychlejší a také déle vydrží. Nevýhodou SSD je však nižší kapacita a dražší pořizovací cena.

U některých notebooků se můžete setkat i s kombinací SSD a HDD. To můžeme označit za skvělou volbu. Máte zde totiž k dispozici výhody obou disků. Na rychlejším SSD pak můžete mít nainstalovaný operační systém a nejčastěji využívané programy (ty jsou pak nadstandardně rychlé), zatímco HDD vám poskytne dostatek úložného prostoru na zbylá data.

Dostupná rozhraní

Nezanedbatelný je při výběru notebooku také počet rozhraní, která patří k výbavě daného přístroje. Zařízení, které si vyberete, by např. mělo disponovat dostatečným množstvím USB portů i dalších praktických konektorů. Může jít o následující rozhraní:

  • USB (pro připojení myši, klávesnice, externích disků…),
  • RJ-45 / LAN (pro připojení k síti),
  • HDMI, VGA, DVI, DisplayPort (konektory pro připojení notebooku k monitoru či televizoru),
  • audio konektory (připojení sluchátek a mikrofonu; popř. může jít o jeden kombinovaný audio konektor, kterým k notebooku připojíte sluchátka spojená s mikrofonem).
Rozhraní notebooku
Při výběru notebooku se podívejte i na to, jaká daný přístroj nabízí rozhraní.

Standardní výbavou všech současných notebooků je pak také rozhraní Wi-Fi, jehož prostřednictvím se snadno připojíte k bezdrátovému internetu, a také technologie Bluetooth (pro spárování notebooku s jiným kompatibilním přístrojem bez použití kabelu).

Operační systém

Kromě hardwarových komponentů se při výběru notebooku podívejte i na to, jakým je daný přístroj vybaven operačním systémem. Nejčastěji se dnes setkáte s OS Windows, který však může být zastoupen různými verzemi (pro domácí použití – Home, pro profesionální použití – Professional apod.). Vyberte si tedy to, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Notebooky od společnosti Apple pak využívají operační systém Mac OS.

Další výbava

Notebooky také mohou obsahovat celou řadu zajímavých technologických vychytávek, které vám mohou v různých situacích usnadnit život. O co se třeba může jednat?

Integrovaná webkamera

Má-li notebook vestavěnou webovou kameru (ideálně s HD či vyšším rozlišením), můžete jeho prostřednictvím jednoduše uskutečňovat videohovory (např. přes populární komunikátor Skype).

Čtečka otisků prstů

Čtečkou otisků prstů si můžete svůj notebook skvěle zabezpečit. Pro přístup do systému pak totiž bude třeba spolehlivě ověřit totožnost.

Čtečka paměťových karet

Zajímavou vychytávkou může být i čtečka, která vám umožní využívat klasické paměťové karty. Obvykle čtečky notebooků podporují karty typu SD, které bývají např. ve fotoaparátech či videokamerách. Některé čtečky však mohou umět číst i microSD karty, které se často používají v mobilních telefonech.

Podsvícená klávesnice

Některé notebooky mají podsvícenou klávesnici. Jednak je to efektní, ale jednak vám to také umožní pohodlně pracovat i za tmy.

Konvertibilita

Konvertibilní notebooky jsou něco mezi notebookem a tabletem. Pant, který v jejich případě propojuje obrazovkovou a klávesnicovou část, se dá totiž libovolně otáčet (až o 360°). Jednoduchým přetočením tedy můžete z notebooku vykouzlit cosi, co má tvar tabletu.

Notebooky tohoto typu navíc obvykle disponují i dotykovou klávesnicí, takže vám skutečně plně nahradí tablet.

3G/4G modem

Díky 3G či 4G modemu můžete do notebooku vložit SIM kartu od telefonního operátora a poté využívat i mobilní internet.

Vestavěný televizní tuner

S televizní kartou, která může být v notebooku také zabudována, můžete na displeji přenosného počítače sledovat klasické TV vysílání.

Wireless Display (WiDi)

Technologie WiDi umožňuje bezdrátové spojení notebooku s televizí.

Notebook s podsvícenou klávesnicí
Vyberte si notebook svých snů a využijte jej skutečně naplno!