Objevte kouzlo pleťových jílů

Pleťové jíly

Pokožka obličeje dostává obzvláště v zimním období pořádně zabrat. Není se čemu divit, nedostatek hřejivých slunečních paprsků, nápory větru, střídání venkovních mrazivých teplot a přetopených interiérů, to vše ovlivňuje stav a vzhled pleti. Účinnou vzpruhu dokážou dodat pokožce pleťové jíly. Jsou přírodní, snadno se používají a výsledek příjemně překvapí.

Jak se pleťový jíl používá?

V kosmetice se lze pravděpodobně nejčastěji setkat s jíly ve formě velmi jemně namletého prášku. Před použitím je proto třeba jej ještě připravit, ale není to vůbec nic složitého. Stačí totiž v misce rozmíchat menší množství prášku s čistou vodou tak, aby vznikla pasta. Konzistenci by měla mít takovou, aby se dobře nanášela a zároveň nestékala. Je-li hmota příliš řídká, stačí přidat prášek. V opačném případě naopak směs rozředit trochou vody.

Jílová pasta se nanáší na odlíčenou pleť jako maska a nechá se přibližně 10 minut působit. Poté se jednoduše smyje vlažnou vodou. Některý jíly jsou také velmi vhodné pro regeneraci vlasového porostu.

Není jíl jako jíl

Na trhu existuje celá řada kosmetických jílů, které se od sebe na první odlišují svým barevným odstínem. K těm nejběžnějším patří bílý, zelený, růžový a červený jíl. Přestože všechny působí blahodárně na lidskou pokožku, konkrétní účinky jednotlivých druhů jílů jsou odlišné.

Bílý jíl

Bílý jíl neboli kaolin je velmi jemný, vhodný i pro citlivou pleť. Pokožku účinně zklidní, protože má zajímavé protizánětlivé účinky. Jeho výhodou je také skutečnost, že příliš nevysušuje.

Zelený jíl

Zelený jíl je správnou volbou pro mastnější pokožky se sklony k akné. Také on z ní odstraní nežádoucí nečistoty, navíc reguluje tvorbu kožního mazu. Je tudíž ideálním řešení pro aknózní a problematickou pleť.

Růžový jíl

Malým zázrakem pro lidskou pokožku, která je náchylná k nežádoucímu zčervenání, je růžový jíl. Ten má nejenom tonizační schopnosti, ale pleť zároveň do hloubky čistí a vyživuje.

Červený jíl

Takřka univerzální je červený jíl, který ocení pokožka normální, citlivá i aknózní. Je čistící, vyživující a zároveň regenerační. Výborně se hodí také k péči o oslabené či poškozené vlasy, kterým navrátí vitalitu a zdravý vzhled.

Jitka Kučová